BIURO PRASOWE

Union Investment TFI, 17.01.2006

Udany rok Union Investment - podsumowanie 2005


Aktywa funduszy Union Investment na koniec 2005 r. wyniosły 2,7 mld zł i w porównaniu z końcem 2004 r. zwiększyły się o połowę. Wzrost aktywów o ponad 900 mln zł w ciągu ostatnich 12 miesięcy pozwolił Towarzystwu zająć 6 lokatę na rynku TFI i uplasować się na pierwszym miejscu wśród firm nieposiadających bankowych sieci sprzedaży należących do tej samej grupy finansowej. Prawdziwym przebojem 2005 r. okazał się fundusz UniStoProcent Plus FIO - jego aktywa wzrosły aż o 2300%.
Analiza rynku 2005 - obligacje i akcje

Wydarzenia w 2005 r. na rynku obligacji skarbowych można podzielić na dwa okresy, rozdzielone wyborami parlamentarnymi. Pierwszy z nich charakteryzował się systematycznym spadkiem inflacji z 3,7% w styczniu do 1,6% w sierpniu. Pozwoliło to Radzie Polityki Pieniężnej na obniżenie stóp procentowych z 6,5% do 4,5%. W ślad za tym spadły także rentowności obligacji (np. pięcioletnich z 6,0% do 4,5%). Sytuacja ta wpłynęła pozytywnie na fundusze obligacji i pozwoliła wypracować Union Investment bardzo dobre wyniki w tej kategorii aktywów. Fundusze pieniężne - w związku z tym, że są bardziej przywiązane do krótkich stóp procentowych - zarobiły dla swoich klientów nieznacznie więcej niż stopa interwencyjna ustalana przez RPP.

Drugi okres to czas po wyborach parlamentarnych. Rynki finansowe dosyć chłodno przyjęły nowe rozdanie polityczne. Jednak po dużej przecenie instrumentów finansowych, sytuacja zaczęła się stabilizować (zwłaszcza dzięki inflacji, która w listopadzie spadła do 1%) i do końca roku rynek odrobił większą część strat.

Rynek akcji na większości giełd światowych zakończył 2005 rok doskonałymi wynikami, w szczególności na rynkach rozwijających się. Na giełdach Europy Wschodniej panowała hossa. Rynek rosyjski przyniósł roczną stopę w wysokości 83,30%, a giełda praska - 42,7%. Warszawski Indeks Giełdowy poszybował o 33,7 proc. w górę. Motorem jego wzrostów były przede wszystkim spółki surowcowe: KGHM, PKN i Lotos, ale dobrymi inwestycjami okazały się także akcje banków (BZ WBK, BPH, BRE) czy spółki sektora budowlanego (Polimex, PBG). Atrakcyjnymi inwestycjami okazały się także spółki medialne (w szczególności TVN) oraz mniejsi gracze tacy jak CCC, Getin Holding czy Echo. Obiecujące są także perspektywy dla rynku akcji na 2006 rok.

Zmiany w strukturze aktywów funduszy Union Investment

W całym 2005 roku Union Investment odnotowało wzrost aktywów w zarządzaniu. Krótkoterminowe odwrócenie trendu na giełdzie w pierwszej połowie roku przyczyniło się do zachwiania zainteresowania funduszami akcyjnymi i w rezultacie - pomimo znacznego przyspieszenia jesienią - największe nominalnie wpływy aktywów dotyczyły UniKorona Obligacje FIO. Jego inwestorzy zamknęli rok z bezpiecznym 7,25% zyskiem.

Największe zyski odnotowały osoby, które sięgnęły - przynajmniej częściowo - po instrumenty akcyjne. Rok 2005 przyniósł im dwucyfrowe zyski: od 15,14% w UniKorona Zrównoważony FIO po 25,44% w UniKorona Akcje FIO.

Korzystnie zakończyli rok także inwestorzy UniDolara Obligacje FIO, którego zysk w złotówkach wyniósł 12,04%.



Źródło: Opracowanie własne Union Investment TFI SA

Prawdziwym przebojem 2005 r. i liderem wśród funduszy Union Investment był UniStoProcent Plus FIO, którego aktywa wzrosły o ponad 2300%. - To elastyczny produkt, który wykorzystując oryginalną konstrukcję zachowania wartości kapitału wypracował dla swoich inwestorów zysk 16,31% w ciągu roku. Ze względu na zainteresowanie produktami o zbliżonej konstrukcji rozważamy uruchomienie nowych funduszy tego typu, jednak o większym otwarciu na rynek - podkreśla Prezes Zarządu Union Investment Małgorzata Góra.



Wzrost aktywów funduszy Union Investment został wygenerowany przez nowych, a także przez dotychczasowych klientów. Do końca 2005 r. liczba placówek oferujących produkty Union Investment wzrosła do 1094 na koniec grudnia (o blisko 18% z 928 w 2004 r.) a liczba klientów zwiększyła się o blisko 13%. Napływ środków do funduszy Union Investment w blisko 70% został wygenerowany przez sieci detaliczne. 30% aktywów stanowią środki zainwestowane przez instytucje.

Prognoza zmian w strukturze aktywówZmienia się struktura oszczędności Polaków. Jest to pochodną kilku podstawowych czynników:
  • obniżania stóp procentowych - co jest związane z ich dostosowywaniem do poziomu występującego w krajach Unii Monetarnej;
  • poszukiwania przez klientów bardziej efektywnych rozwiązań niż klasyczne lokaty bankowe;
  • a także systematycznie spadających marż bankowych.




Źródło: Opracowanie własne Union Investment TFI SA

- Systematycznie rosnące zainteresowanie produktami oferującymi potencjalnie wyższe zyski od lokat bankowych spowodowało znaczące przesunięcie oszczędności do funduszy inwestycyjnych: początkowo do funduszy papierów dłużnych, a w ostatnich latach do funduszy akcyjnych, przynoszących dwucyfrowe zyski - podsumowuje Małgorzata Góra. Tendencja ta z czasem powinna się umacniać, na co wskazują grudniowe badania przeprowadzone przez Union Investment. - Wynika z nich, że większy (o 6% p.p.) odsetek Polaków zainteresowanych jest produktami o potencjalnie wyższym zysku, nawet pomimo podejmowanego wyższego ryzyka. Jednocześnie 26% populacji nadal zależy na zachowaniu wartości kapitału nawet kosztem mniejszego przyrostu oszczędności. W strukturze aktywów tendencja ta powinna zostać zatem odzwierciedlona przez zrównoważenie środków ulokowanych w funduszach bezpiecznych i w funduszach lokujących choć częściowo w akcje. Również w ofercie produktowej na 2006 rok będziemy się starali zaoferować takie rozwiązania, które spełnią bieżące oczekiwania obecnych i nowych klientów Union Investment - podkreśla M. Góra.



Źródło: Opracowanie własne Union Investment TFI SA.

* * *



Prezentowane wyniki są oparte na historycznej wycenie funduszy i nie stanowią gwarancji na przyszłość. Indywidualna stopa zwrotu zależy od dnia zbycia i dnia odkupienia jednostek uczestnictwa przez fundusze oraz od pobranych opłat manipulacyjnych. Wskazane w broszurze przeliczenia dotyczące wyników finansowych funduszy jak i prognozy zysków w wyniku inwestycji dokonanej w fundusze są przeliczeniami i prognozami własnymi Towarzystwa. Wymagane prawem informacje, w tym informacje o ryzyku inwestycyjnym związanym z inwestycjami w fundusze, znajdziesz w prospektach informacyjnych i w skrótach prospektów informacyjnych funduszy dostępnych w internecie na stronie www.union-investment.pl, w Towarzystwie oraz w sieci sprzedaży. Fundusze zgodnie ze statutem, mogą lokować więcej niż 35% wartości swoich aktywów w papiery wartościowe emitowane, poręczane lub gwarantowane przez Skarb Państwa albo Narodowy Bank Polski, kraje należące do OECD wskazane w prospekcie informacyjnym Funduszu, a także papiery wartościowe emitowane, poręczane lub gwarantowane przez międzynarodową instytucję finansową, której członkiem jest Rzeczpospolita Polska lub co najmniej jedno państwo członkowskie, pod warunkiem, że papier wartościowy, emitent, poręczyciel lub gwarant posiada co najmniej rating inwestycyjny nadany przez co najmniej jedną z renomowanych agencji ratingowych. ** Dotyczy wszystkich funduszy poza UniWIBID SFIO.

***

Union Investment Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. od ponad 21 lat oferuje najwyższej jakości rozwiązania finansowe inwestorom indywidualnym (w zakresie funduszy inwestycyjnych, portfeli asset management, a także produktów systematycznego oszczędzania) oraz instytucjom (w zakresie zarządzania płynnością firmy, asset management, tworzenia dedykowanych produktów). Towarzystwo wielokrotnie nagradzane było za osiągane wyniki zarządzania, w tym – jako jedyne – 13-krotnie stawało na podium najstarszego rankingu funduszy inwestycyjnych w Polsce, przygotowywanego przez Rzeczpospolitą i Analizy Online. Więcej informacji na stronie www.union-investment.pl

Dodatkowych informacji udzielają:

Union Investment TFI S.A.
Aneta Kosior, Manager ds. Marketingu i Komunikacji
tel. (22) 449 04 45

Partner of Promotion
Biuro Prasowe Union Investment TFI
Marcin Gliński, Senior Account Executive
Tel. (22) 858 74 58 w. 71,