BIURO PRASOWE

Rok Polsko-Niemiecki, 01.02.2006

Spotkanie wydawców z Polski i Niemiec: rozmowy uwieńczone sukcesem!


Pod koniec ubiegłego tygodnia, w Niemieckim Instytucie Historycznym DHI (Deutsches Historisches Institut) w Warszawie na sympozjum "Co nas łączy, a co nas dzieli - 60 lat historii polsko-niemieckiej w książce" spotkało się około stu wydawców, autorów, historyków, tłumaczy oraz przedstawicieli polskich i niemieckich instytucji. Sympozjum zorganizowane zostało z inicjatywy Centrum Informacji o Książce Niemieckiej w Warszawie (BIZ) we współpracy z Niemieckim Instytutem Historycznym (NIH) i Polską Izbą Książki (PIK). Spotkanie finansowała m.in. Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej (Stiftung fuer Deutsch-Polnische Zusammenarbeit), a odbyło się ono w ramach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006.
Sympozjum cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem publiczności - w otwartym kolokwium dotyczącym roli publikacji historycznych w kształtowaniu świadomości narodowej wzięło udział prawie sto osób - żarliwe dyskusje kontynuowane były również w kuluarach.
W drugim dniu kolokwium, pomyślanym jako spotkanie przedstawicieli branży wydawniczej z Polski i Niemiec, uczestnicy również dopisali. Na konferencję przybyło wielu przedstawicieli polskich wydawców m.in. Bellona, Neriton, DiG, Wiedza Powszechna, Rytm, Scholar, PWN i Ośrodek Karta. - W maju Niemcy będą honorowym gościem Warszawskich Międzynarodowych Targów Książki - to sympozjum jest bardzo udanym wstępem do tego wydarzenia - powiedział Juergen Boos, dyrektor Frankfurckich Targów Książki.

Na zaproszenie Centrum Informacji o Książce Niemieckiej (BIZ) do Warszawy przyjechało sześciu przedstawicieli niemieckich wydawnictw (C.H. Beck, Böhlau, fibre, S. Fischer, Schöningh, Vandenhoeck & Ruprecht), którzy bez wyjątku bardzo pozytywnie wypowiadali się o sympozjum, mówiąc że przyjazd do Warszawy był dla nich bardzo ważny i z pewnością ułatwi im komunikację z polskimi parterami. Również przedstawiciele polskich wydawnictw byli usatysfakcjonowani spotkaniem. - Nie tylko uzyskałem ogólny wgląd w sytuację książki historycznej na rynku niemieckim, ale także zobaczyłem w jaki konkretny sposób niemieccy lektorzy kalkulują projekty swoich książek i jak je promują - mówi Sławomir Paszkiet, Dyrektor Biura Polskiej Izby Książki. Sławomir Górzyński z wydawnictwa DiG również stwierdził, że udało mu się nawiązać wiele nowych, obiecujących kontaktów.
- Jako reprezentantom Frankfurckich Targów Książki zależy nam na tym, aby polska i niemiecka branża wydawnicza zbliżyły się do siebie. Chcemy zachęcić do kooperacji lektorów, wydawców, instytucje i naukowców obu krajów - mówi Nina Klein, dyrektor Centrum Informacji o Książce Niemieckiej w Warszawie.

Sympozjum towarzyszy wystawa ponad dwustu nowych tytułów książkowych z Niemiec i Polski poruszających tematykę polsko-niemieckiej historii. Wystawa rozpoczyna się 1 lutego i potrwa do 23 lutego br. Zobaczyć ją można w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Dodatkowo wystawa pokazana zostanie w ramach Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie (18-21 Maja 2006).

Dodatkowych informacji udzielają:

Centrum Informacji o Książce Niemieckiej (BIZ)
Przedstawicielstwo Frankfurckich Targów Książki w Polsce

tel: 022 505 90 80
fax: 022 505 90 81

***

Idea Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006

Rok Polsko-Niemiecki 2005/2006 to projekt polskiego i niemieckiego rządu, który objęty został honorowym patronatem Prezydenta Polski - Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Niemiec - Horsta Köhlera. Celem programu jest podkreślenie, jak wiele łączy współczesną Polskę i Niemcy oraz ożywienie stosunków dwustronnych. Atrakcyjna i zróżnicowana formuła przedsięwzięcia, liczne imprezy kulturalne, naukowe, sportowe oraz rozrywkowe mają skłonić polską i niemiecką młodzież do aktywnego i świadomego współuczestnictwa w obchodach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006. Szczególna rola w tym projekcie przypadnie młodym ludziom, gdyż to właśnie oni odpowiedzialni będą za jakość stosunków polsko-niemieckich w przyszłości.
W obchody Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 zaangażowane są instytucje państwowe i samorządowe, fundacje, uniwersytety, szkoły, stowarzyszenia, media i przedstawiciele biznesu z obu krajów.

Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej: www.de-pl.info

Dodatkowych informacji udzielają:

Ambasada Niemiec w Warszawie
Dział Prasowy - Kontakt z mediami

dr Gregor Forschbach

tel.: 22 58 41 730
fax: 22 58 41 729

Dział Kultury

Waldemar Czachur

tel.: 22 58 41 766
fax: 22 58 41 769

Biuro Prasowe Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce

Hubert Archiciński

tel.: 22 858 74 58
fax: 22 648 42 42