BIURO PRASOWE

Rok Polsko-Niemiecki, 19.12.2005

Przyjacielskie świętowanie - delegacja z Freiberga na miejskim Spotkaniu Wigilijnym w Wałbrzychu


Na wałbrzyskim rynku króluje wspaniała atmosfera nadchodzących Świąt. A wszystko dzięki Wałbrzyskiemu Jarmarkowi Świątecznemu, organizowanemu w mieście już po raz trzeci. W ramach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce rzemieślnicy z Freiberga będą prezentować na jarmarku między 19 a 21 grudnia swoje wyroby. Goście z Niemiec uczestniczyć będą również w miejskim Spotkaniu Wigilijnym, organizowanym na rynku 21 grudnia.
Urząd Miasta Wałbrzycha organizuje Jarmark Bożonarodzeniowy już po raz trzeci. Program imprezy obejmuje bogaty kalendarz imprez kulturalnych związanych z tradycją Bożego Narodzenia. Przewidziane są przedstawienia teatralne, występy grup artystycznych i zespołów muzycznych, jak i konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Święta to czas, który warto spędzać z przyjaciółmi, dlatego na jarmark zaproszeni zostali goście z niemieckiego miasta partnerskiego - Freiberga. Między 19 a 21 grudnia na wałbrzyskim rynku kupić można wyroby rzemieślnicze z Niemiec i tym samym poznać tradycje bożonarodzeniowe pielęgnowane w kraju naszych zachodnich sąsiadów. 21 grudnia przedstawiciele władz z Freiberga wezmą również udział w Spotkaniu Wigilijnym. W programie wiele atrakcji oraz tradycyjnych elementów bożonarodzeniowych, m.in. dzielenie się opłatkiem, czy chóralne kolędowanie.

- Cieszymy się, że współpraca miast partnerskich nie ogranicza się tylko do rozmów między urzędnikami. Dzięki polsko-niemieckim spotkaniom świątecznym, takim jak to na wałbrzyskim rynku, Polacy i Niemcy mogą lepiej poznać swoje tradycje. Takie wydarzenia zbliżają oba narody, a przecież właśnie to jest głównym celem obchodzonego właśnie Roku Polsko-Niemieckiego - powiedział dr Gregor Forschbach, Attachée Prasowy Ambasady Niemiec w Polsce.

Spacerując po mieście można poczuć wyjątkową atmosferę zbliżającego się Bożego Narodzenia, podziwiając świątecznie udekorowane budynki. Jarmarki są wspaniałą tradycją, dzięki której przygotowania do świąt stają się jeszcze bardziej radosne. Na stoiskach mieszczących się na rynku można nabyć upominki dla bliskich np.: biżuterię, wyroby z ceramiki, drewna i wikliny, świeczki, a także wiele innych wyrobów rękodzieła ludowego oraz prac plastyków. Nie zabraknie oczywiście świątecznych karpi oraz ozdób na choinkę. Kolędy śpiewane przez zespoły chóralne umilać będą zakupy i jeszcze bardziej wprawiać odwiedzających w świąteczny nastrój.

***

Idea Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006

Rok Polsko-Niemiecki 2005/2006 to projekt polskiego i niemieckiego rządu, który objęty został honorowym patronatem Prezydenta Polski - Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Niemiec - Horsta Köhlera. Celem programu jest podkreślenie, jak wiele łączy współczesną Polskę i Niemcy oraz ożywienie stosunków dwustronnych. Atrakcyjna i zróżnicowana formuła przedsięwzięcia, liczne imprezy kulturalne, naukowe, sportowe oraz rozrywkowe mają skłonić polską i niemiecką młodzież do aktywnego i świadomego współuczestnictwa w obchodach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006. Szczególna rola w tym projekcie przypadnie młodym ludziom, gdyż to właśnie oni odpowiedzialni będą za jakość stosunków polsko-niemieckich w przyszłości.
W obchody Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 zaangażowane są instytucje państwowe i samorządowe, fundacje, uniwersytety, szkoły, stowarzyszenia, media i przedstawiciele biznesu z obu krajów.

Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej: www.de-pl.info

Dodatkowych informacji udzielają:

Ambasada Niemiec w Warszawie
Dział Prasowy - Kontakt z mediami

dr Gregor Forschbach

tel.: 22 58 41 730
fax: 22 58 41 729

Dział Kultury

Waldemar Czachur

tel.: 22 58 41 766
fax: 22 58 41 769

Biuro Prasowe Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce

Hubert Archiciński

tel.: 22 858 74 58
fax: 22 648 42 42