BIURO PRASOWE

Rok Polsko-Niemiecki, 01.12.2005

"Kantor tu jest!" - Sąsiedzkie wizyty Tadeusza Kantora


Niezwykła osobowość Tadeusza Kantora wciąż wywiera wpływ nie tylko na polskich, ale i na zagranicznych twórców. Dzięki europejskim podróżom ten wyjątkowy artysta współkształtował kulturę wielu krajów. Organizowany w ramach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce cykl imprez "Kantor a Niemcy i Szwajcaria" zaprezentuje działalność Tadeusza Kantora w dwóch krajach obszaru niemieckojęzycznego. Między 8 a 10 grudnia w Krakowie miłośnicy jego twórczości będą mogli przekonać się o tym, jak Niemcy oraz Szwajcarzy postrzegali niezwykłą osobowość i rewolucyjną wizję sztuki Kantora.
Właśnie od pobytów w Niemczech i Szwajcarii w latach 60-tych rozpoczęła się międzynarodowa kariera Tadeusza Kantora. Podczas podróży twórca utrzymywał kontakty z wybitnymi artystami pochodzącymi z tych krajów. Nierzadko przeradzały się one w wieloletnie przyjaźnie - do historii przeszła m.in. niezwykła znajomość Tadeusza Kantora z wybitnym niemieckim artystą awangardowym Josephem Beuysem. Jego wyraziste podejście do sztuki fascynowało artystów w całej Europie.

Organizatorzy wystawy, sympozjum i pokazu filmów pod wspólnym tytułem "Kantor a Niemcy i Szwajcaria" udali się na poszukiwanie śladów działalności Kantora poza granicami naszego kraju. Prezentacja efektów tych poszukiwań ma służyć czemuś więcej, niż tylko podsumowaniu pewnego etapu życia artysty. Celem jest postawienie pytania o to, jaka może być dzisiaj recepcja twórczości Tadeusza Kantora w Europie. "Gdzie jest Kantor dzisiaj?" - pytają pomysłodawcy projektu.

Pomocą w odpowiedzi na to pytanie ma być proponowany cykl imprez.
W ciągu czterech dni, od 8 do 11 grudnia, będziemy mieli szansę poznać różne oblicza wizjonerskiej twórczości Kantora. Wykładom, które wygłoszone zostaną przez wybitnych znawców działalności artysty, towarzyszyć będą ekspozycje i pokazy filmów.

- Tadeusz Kantor należał do grona artystów, którzy nigdy nie szli na kompromis
w kwestii realizacji swojej wizji. Jego nieszablonowa twórczość zdobyła duży szacunek i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem niemieckich miłośników sztuki. Odbywające się w Krakowie sympozjum poświęcone jego obecności w Niemczech i Szwajcarii jest najlepszym potwierdzeniem rangi, jaką w tych krajach zdobył Tadeusz Kantor - mówi dr Gregor Forschbach, Attachée Prasowy Ambasady Niemiec w Polsce.

Już 8 grudnia w Galerii "Krzysztofory" nastąpi uroczyste otwarcie wystawy fotografii "Kantor w Niemczech i Szwajcarii", a w Bunkrze Sztuki - wystawy poświęconej twórczości jego niemieckiego przyjaciela - Josepha Beuysa. 9 grudnia w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa rozpocznie się trzydniowe sympozjum poświęcone twórczości artysty w Niemczech i Szwajcarii. Zakończy się ono dyskusją panelową z udziałem wybitnych reżyserów teatralnych: Hansa Thies Lehmana, Krystiana Lupy, Luka Percevala i Andrzeja Wajdy. Przez cztery dni w Bunkrze Sztuki wyświetlane będą również filmy o Tadeuszu Kantorze - m.in. dokumentacja jego happeningów - "Kantor tu jest!" Dietricha Mahlowa.

Więcej informacji o programie imprez:
http://www.dom-norymberski.com/htm/program.htm

***

Idea Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006

Rok Polsko-Niemiecki 2005/2006 to projekt polskiego i niemieckiego rządu, który objęty został honorowym patronatem Prezydenta Polski - Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Niemiec - Horsta Köhlera. Celem programu jest podkreślenie, jak wiele łączy współczesną Polskę i Niemcy oraz ożywienie stosunków dwustronnych. Atrakcyjna i zróżnicowana formuła przedsięwzięcia, liczne imprezy kulturalne, naukowe, sportowe oraz rozrywkowe mają skłonić polską i niemiecką młodzież do aktywnego i świadomego współuczestnictwa w obchodach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006. Szczególna rola w tym projekcie przypadnie młodym ludziom, gdyż to właśnie oni odpowiedzialni będą za jakość stosunków polsko-niemieckich w przyszłości.
W obchody Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 zaangażowane są instytucje państwowe i samorządowe, fundacje, uniwersytety, szkoły, stowarzyszenia, media i przedstawiciele biznesu z obu krajów.

Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej: www.de-pl.info

Dodatkowych informacji udzielają:

Ambasada Niemiec w Warszawie
Dział Prasowy - Kontakt z mediami

dr Gregor Forschbach

tel.: 22 58 41 730
fax: 22 58 41 729

Dział Kultury

Waldemar Czachur

tel.: 22 58 41 766
fax: 22 58 41 769

Biuro Prasowe Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce

Hubert Archiciński

tel.: 22 858 74 58
fax: 22 648 42 42