BIURO PRASOWE

Rok Polsko-Niemiecki, 25.10.2005

Mistrz wraca do domu


Już od 28 października w szczecińskim Muzeum Narodowym obejrzeć będzie można jubileuszową wystawę wybitnego niemieckiego malarza, grafika i rzeźbiarza - Waltera Arno. Życie tego artysty uchodzić może za świadectwo niemieckiej historii XX wieku. Urodzony w 1930 roku w Szczecinie, wcielony do wojska w wieku 14 lat, był świadkiem okrucieństw wojny na pierwszej linii frontu. Po jej zakończeniu podjął studia malarskie w Berlinie Wschodnim, by po kilku miesiącach przenieść się do Berlina Zachodniego. Po latach dzieła Waltera Arno zaprezentowane zostaną mieszkańcom jego rodzinnego miasta.
Młodość Waltera Arno związana jest ze Szczecinem i Berlinem. Oba te miasta i właśnie ten zakątek Europy do końca swojego życia uważał za swoją ojczyznę. Jego droga do pozycji uznanego malarza i rzeźbiarza nie była łatwa, także ze względu na zakręty europejskiej historii. Po drugiej wojnie światowej, Walter Arno rozpoczął studia malarstwa w Berlinie Wschodnim. Pełnego zapału młodego człowieka szybko jednak rozczarowała "walka ideowa" na uczelni, która często przesłaniała jej faktyczne funkcje. Po przeniesieniu się do Berlina Zachodniego został asystentem Georga Tapperta, a później także Carla Hofera.

Arno zaistniał w środowisku malarskim już w czasach studenckich. Chociaż sam mówił, że sztuki nie da się nauczyć, przez wiele lat był także cenionym pedagogiem na uczelniach w Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Jego drugą, po malarstwie, miłością okazała się rzeźba, której poświęcił wiele lat życia i dla której przeprowadził się na północ Niemiec. Miał tam do dyspozycji przestronny warsztat, w którym mógł tworzyć przejmujące dzieła.

- Wystawa dzieł Waltera Arno w Szczecinie jest bardzo ważnym wydarzeniem w ramach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce. Ten wybitny artysta był bardzo związany z miastem, w którym się urodził i bardzo zależało mu na tym, by po latach zaprezentować swoja sztukę właśnie jego mieszkańcom Wierzę, że wystawa ta stanie się kolejnym impulsem do pogłębiania polsko-niemieckiej przyjaźni i bardzo żałuję, że artysta sam nie będzie mógł być świadkiem swojego artystycznego powrotu w rodzinne strony - powiedział Gregor Forschbach, Attachée Prasowy Ambasady Niemiec w Warszawie.

W Muzeum Narodowym w Szczecinie już od 28 października przez ponad dwa miesiące oglądać będzie można jubileuszową prezentację dzieł tego wybitnego niemieckiego twórcy, zawierającą wybór rzeźb, obrazów i grafik charakterystycznych dla całokształtu jego działalności artystycznej. Ekspozycją opiekuje się dr Bogdana Kozińska.

Więcej informacji na temat wystawy Waltera Arno w Szczecinie znaleźć można na oficjalnej stronie Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce: www.de-pl.info

***

Idea Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006

Rok Polsko-Niemiecki 2005/2006 to projekt polskiego i niemieckiego rządu, który objęty został honorowym patronatem Prezydenta Polski - Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Niemiec - Horsta Köhlera. Celem programu jest podkreślenie, jak wiele łączy współczesną Polskę i Niemcy oraz ożywienie stosunków dwustronnych. Atrakcyjna i zróżnicowana formuła przedsięwzięcia, liczne imprezy kulturalne, naukowe, sportowe oraz rozrywkowe mają skłonić polską i niemiecką młodzież do aktywnego i świadomego współuczestnictwa w obchodach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006. Szczególna rola w tym projekcie przypadnie młodym ludziom, gdyż to właśnie oni odpowiedzialni będą za jakość stosunków polsko-niemieckich w przyszłości.
W obchody Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 zaangażowane są instytucje państwowe i samorządowe, fundacje, uniwersytety, szkoły, stowarzyszenia, media i przedstawiciele biznesu z obu krajów.

Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej: www.de-pl.info

Dodatkowych informacji udzielają:

Ambasada Niemiec w Warszawie
Dział Prasowy - Kontakt z mediami

dr Gregor Forschbach

tel.: 22 58 41 730
fax: 22 58 41 729

Dział Kultury

Waldemar Czachur

tel.: 22 58 41 766
fax: 22 58 41 769

Biuro Prasowe Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce

Hubert Archiciński

tel.: 22 858 74 58
fax: 22 648 42 42