BIURO PRASOWE

Rok Polsko-Niemiecki, 11.08.2005

Polsko-niemiecki "Latający Holender" wyląduje w Polsce


Zanosi się na wyjatkową gratkę dla fanów muzyki symfonicznej. Między 12 a 20 sierpnia Niemiecka Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna z Nadrenii Północnej-Westfalii pod batutą Hermanna Bäumera wyprawi prawdziwe muzyczne uczty. Ważną rolę w tym polsko-niemieckim projekcie odgrywa pięciu artystów z Opola, którzy zaprezentują swój kunszt gry na skrzypcach i altówkach.
W partiach solowych na harfie podziwiać będzie można fenomenalną niemiecką harfistkę młodego pokolenia - Elenę Landeck. Uwertura do opery Ryszarda Wagnera "Latający Holender" będzie jednym z utworów, które usłyszy polska publiczność podczas koncertów organizowanych w ramach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce.

Gwiazdą orkiestry jest niezwykle uzdolniona, dziewiętnastoletnia harfistka - Elena Landeck, która podczas koncertu zagra partię solową harfy. Pierwszą lekcję gry na tym instrumencie Elena otrzymała w wieku ośmiu lat, ale ścieżka jej klasycznego wykształcenia muzycznego obejmuje także lekcje śpiewu chóralnego, teorię muzyki i naukę gry na pianinie. Ta tegoroczna maturzystka, laureatka najwyższego szczebla konkursu "Młodzież muzykuje , jest już jedną z najbardziej utytułowanych i podziwianych harfistek swojego pokolenia. Bogate doświadczenie koncertowe zdobyła podczas międzynarodowych projektów m.in. w Anglii i Austrii.

- Muzyka jest uniwersalnym językiem ludzi na całym świecie. Takie jest też motto naszego sierpniowego tournée po Polsce, organizowanego w ramach obchodów Roku Polso-Niemieckiego 2005/2006. Niezmiernie cieszymy się, że naszą muzyką możemy przyczynić się do prezentowania niemieckiej kultury w Polsce i tym samym pogłębiania relacji między naszymi narodami. Bo muzyka po prostu nie zna granic i w każdym z nas wzbudza najprawdziwsze emocje - powiedział Hans Josef Menke, Dyrektor Młodzieżowej Orkiestry Nadrenii Północnej-Westfalli.

Kontakty Młodzieżowej Orkiestry Nadrenii Północnej-Westfalii z Polską już od dawna są bardzo intensywne. Orkiestra stale współpracuje między innymi ze Szkołą Muzyczną w Opolu, czego rezultatem są właśnie wspólne występy z uczniami tej szkoły. Głównymi inicjatorami sierpniowych koncertów są rodzice jednego z trębaczy orkiestry, państwo Beate i Heinrich Kowalczyk, których przodkowie pochodzą z okolic Opola.

- Słuchanie tych młodych artystów, którzy z taką pasją oddają się grze na instrumentach jest niezwykłym przeżyciem. Dlatego szczególnie cieszę się, że to właśnie oni tego lata staną się ambasadorami polsko-niemieckiej współpracy podczas swojego tournée. Mam nadzieję, że koncerty te przekonają o potrzebie organizowania takich polsko-niemieckich przedsięwzięć, których celem - tak jak całego Roku Polsko-Niemieckiego - jest podkreślenie, jak wiele łączy współczesną Polskę i Niemcy - powiedział Gregor Forschbach, Attachée Prasowy Ambasady Niemiec w Polsce.

Swoją polską trasę koncertową muzycy rozpoczną od koncertu 12 sierpnia w Opolu. Następnie odwiedzą Trzebnicę, Racibórz, Kraków i Łubniany, aby 20 sierpnia dać ostatni koncert we wrocławskim kościele świętej Marii Magdaleny. Oprócz uwertury do opery "Latający Holender" Ryszarda Wagnera młodzi muzycy zaprezentują również kompozycje Piotra Czajkowskiego, Igora Strawińskiego, oraz koncert na harfę i orkiestrę smyczkową Camille Saint-Saëns.

Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna NRW istnieje od 1969 roku. W jej skład wchodzą najbardziej utalentowani uczniowie i studenci szkół muzycznych z landu Nadrenii Północnej Westfalii w wieku od 14 do 22 lat. O ich muzycznej klasie świadczy choćby fakt, iż większość młodych artsytów to laureaci prestiżowego konkursu "Młodzież muzykuje". Wraz z nimi na koncertach w Polsce gościnnie wystąpi piątka muzyków z Opola. Za pulpitem dyrygenckim stanie Hermann Bäumer, doświadczony dyrygent z Niemiec, który współpracował z wieloma orkiestrami o międzynarodowej sławie m.in. z Berlińskimi Filharmonikami.


Jednak podróż po Polsce to dla młodych muzyków z Niemiec nie tylko próby i koncerty. Młodzież chce także poznać kraj swoich sąsiadów. W trasę koncertową wpisany został bogaty program kulturalny, m.in. zwiedzanie jednego z najstarszych i najpiękniejszych polskich miast - Krakowa. Także wspólne muzykowanie z polskimi kolegami jest szansą na wzajemne poznanie się młodych ludzi z obu krajów.

***

Idea Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006

Rok Polsko-Niemiecki 2005/2006 to projekt polskiego i niemieckiego rządu, który objęty został honorowym patronatem Prezydenta Polski - Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Niemiec - Horsta Köhlera. Celem programu jest podkreślenie, jak wiele łączy współczesną Polskę i Niemcy oraz ożywienie stosunków dwustronnych. Atrakcyjna i zróżnicowana formuła przedsięwzięcia, liczne imprezy kulturalne, naukowe, sportowe oraz rozrywkowe mają skłonić polską i niemiecką młodzież do aktywnego i świadomego współuczestnictwa w obchodach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006. Szczególna rola w tym projekcie przypadnie młodym ludziom, gdyż to właśnie oni odpowiedzialni będą za jakość stosunków polsko-niemieckich w przyszłości.
W obchody Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 zaangażowane są instytucje państwowe i samorządowe, fundacje, uniwersytety, szkoły, stowarzyszenia, media i przedstawiciele biznesu z obu krajów.

Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej: www.de-pl.info

Dodatkowych informacji udzielają:

Ambasada Niemiec w Warszawie
Dział Prasowy - Kontakt z mediami

dr Gregor Forschbach

tel.: 22 58 41 730
fax: 22 58 41 729

Dział Kultury

Waldemar Czachur

tel.: 22 58 41 766
fax: 22 58 41 769

Biuro Prasowe Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce

Hubert Archiciński

tel.: 22 858 74 58
fax: 22 648 42 42