BIURO PRASOWE

Rok Polsko-Niemiecki, 22.06.2005

Rodzina i dom - odwiedziny. Projekt w kilku częściach.


Na początku lipca na trzech ulicach Warszawy w Śródmieściu zbudowane zostaną mieszkania bez ścian, w których codziennie toczyć się będzie życie. Warszawiacy będą mogli podglądać "mieszkańców" podczas ich codziennych aktywności.
Projekt autorstwa niemieckich artystów Angie Hiesl i Rolanda Kaisera zaprezentowany zostanie w ramach XIII Międzynarodowego Festiwalu Sztuka Ulicy i jest wpisany w obchody Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce. Współorganizatorem przedsięwzięcia jest Goethe-Institut w Warszawie.

1 i 2 lipca Angie Hiesl Produktion z Kolonii zaprezentuje w czterech miejscach centrum Warszawy performance pod tytułem "Rodzina i dom - Odwiedziny. Projekt w kilku częściach". W trzech miejscach powstaną mieszkania - dwa w plenerze przy ul. Górskiego oraz na Nowym Świecie i jedno w pomieszczeniu przy ul. Chmielnej 10a, natomiast czwarta instalacja będzie się rozgrywać w różnych lokalizacjach. Codziennie na trzy godziny, niemieccy artyści wprowadzą się do swoich domów i na ulice, przekształcając instalacje przestrzeni mieszkalnej w działania artystyczne.

Premiera spektaklu odbyła się dwa lata temu w Kolonii, w Warszawie pokazane zostanie nowe opracowanie projektu. Sceny przedstawiające rozmaite odcienie codziennego życia Niemców, przeniesione zostaną w realia dzielnicy mieszkalno-handlowej centrum Warszawy. Interwencja artystyczna spowoduje, że w publicznej sferze miasta będzie można obserwować sytuacje z codziennego życia kolońskich rodzin, par i osób samotnych.

Dom i rodzina to pojęcia uniwersalne i ponadczasowe. Zarówno u Polaków jak i u Niemców wywołują wiele emocji, skojarzeń i wspomnień. Celem tego przedsięwzięcia, tak jak całego Roku Polsko-Niemieckiego, jest przybliżenie Polakom specyfiki życia Niemców, ich zwyczajów i codzienności, tak zbieżnej z codziennością Polaków.

Angie Hiesl jest niemiecką choreografką, performerką oraz reżyserem, która od wczesnych lat osiemdziesiątych realizuje swoje projekty w całej Europie i Ameryce Południowej. W roku 1998 otrzymała prestiżową Europejską Nagrodę Teatrów Ulicznych za swoją dotychczas najgłośniejszą inscenizację: "x-mal Mensch Stuhl" (x razy człowiek krzesło). Artystka jest znana z tego, iż odrzuca wszelką sztukę konwencjonalną.

- Porzucam tradycyjną przestrzeń sceniczną na rzecz otoczenia bliskiego każdemu współczesnemu człowiekowi. Życie rozgrywa się przecież na ulicy, w domu, pracy, nie tylko w teatrze. Nowoczesny przekaz, żeby być zrozumiały, musi opuścić gmachy teatrów, galerii i trafić do odbiorcy w jego naturalnym otoczeniu - mówi Angie Hiesl.

Jej sceną są dworce, mosty, baseny oraz miejsca publiczne w "węzłowych punktach" kontaktów międzyludzkich. W swoich inscenizacjach dokonuje transformacji przestrzeni, w których jednostka egzystuje na co dzień. Artystkę z Kolonii interesuje przede wszystkim tematyka wyznaczona przez dwie współrzędne: człowiek i sytuacja oraz ciało i przestrzeń.
W przestrzeni wyznaczonej przez te dwa stałe punkty, Angie Hiesl konstruuje swe niezapomniane, do głębi poruszające akcje. Wciąż powracającymi elementami są w nich woda i układy choreograficzne w płaszczyznach pionowych - wiszące, unoszące się
w powietrzu.
Rok Polsko-Niemiecki 2005/2006 to duży projekt społeczny polskiego i niemieckiego rządu, który objęty został honorowym patronatem Prezydenta Polski - Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Niemiec - Horsta Köhlera. Celem programu jest podkreślenie, jak wiele łączy współczesną Polskę i Niemcy oraz ożywienie stosunków dwustronnych.

Organizator: Goethe-Institut w Warszawie (www.goethe.pl)
Koncepcja: Angie Hiesl i Roland Kaiser
Technika: Andy Semmler
Organizacja: Astrid Lutz
Występują: Beate Lindinger, Siegfred Reisinger & Anna i Paula Reisinger, Christa Zymek, Gisela Oelschläger, Rupert Franzen i Sven Nichulski.

Kalendarium projektu "Rodzina i dom -Odwiedziny. Projekt w kilku częściach"

1 lipca 2005
Miejsce ul. Górskiego 1 a
Czas: 16.00-19.00

Miejsce: ul. Chmielna 8
Czas: 16.00-19.00

Miejsce: ul. Nowy Świat 18/20
Czas: 16.00-19.00

Miejsce: okolice ul. Chmielnej i Nowego Światu
Czas: 16.00-19.00

2 lipca 2005
Miejsce ul. Górskiego 1 a
Czas: 12.00-15.00

Miejsce: ul. Chmielna 8
Czas: 12.00-15.00

Miejsce: ul. Nowy Świat 18/20

Czas: 12.00-15.00

Miejsce: okolice ul. Chmielnej i Nowego Światu
Czas: 12.00-15.00

***

Idea Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006

Rok Polsko-Niemiecki 2005/2006 to projekt polskiego i niemieckiego rządu, który objęty został honorowym patronatem Prezydenta Polski - Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Niemiec - Horsta Köhlera. Celem programu jest podkreślenie, jak wiele łączy współczesną Polskę i Niemcy oraz ożywienie stosunków dwustronnych. Atrakcyjna i zróżnicowana formuła przedsięwzięcia, liczne imprezy kulturalne, naukowe, sportowe oraz rozrywkowe mają skłonić polską i niemiecką młodzież do aktywnego i świadomego współuczestnictwa w obchodach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006. Szczególna rola w tym projekcie przypadnie młodym ludziom, gdyż to właśnie oni odpowiedzialni będą za jakość stosunków polsko-niemieckich w przyszłości.
W obchody Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 zaangażowane są instytucje państwowe i samorządowe, fundacje, uniwersytety, szkoły, stowarzyszenia, media i przedstawiciele biznesu z obu krajów.

Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej: www.de-pl.info

Dodatkowych informacji udzielają:

Ambasada Niemiec w Warszawie
Dział Prasowy - Kontakt z mediami

dr Gregor Forschbach

tel.: 22 58 41 730
fax: 22 58 41 729

Dział Kultury

Waldemar Czachur

tel.: 22 58 41 766
fax: 22 58 41 769

Biuro Prasowe Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce

Hubert Archiciński

tel.: 22 858 74 58
fax: 22 648 42 42