BIURO PRASOWE

Złomrex S.A., 21.02.2005

ZŁOMREX S.A. w ofercie publicznej


W marcu ZŁOMREX S.A. zamierza zaoferować inwestorom 21 mln Akcji serii C. Przedział cenowy opublikowany zostanie najpóźniej do 8 marca.
Kapitał pozyskany w drodze emisji publicznej przeznaczony zostanie na:
  • Akwizycję podmiotów z branży hutniczej, co zwiększy potencjał produkcyjny i zróżnicuje asortyment Spółki,
  • Umocnienie pozycji na rynku skupu złomu,
  • Nabycie urządzenia do przerobu złomu.


Akcje serii C oferowane będą w dwóch transzach:
  • 18.000.000 Akcji serii C w Transzy Instytucjonalnej;
  • 3.000.000 Akcji serii C w Transzy Detalicznej;


Terminy Publicznej Subskrypcji:
  • 8 marca 2005 r. - Otwarcie Publicznej subskrypcji,
  • 8 - 17 marca 2005 r. - Przyjmowanie zapisów w Transzy Detalicznej,
  • 8 - 17 marca 2005 r. - Budowa Księgi Popytu,
  • 18 - 21 marca 2005 r. - Przyjmowanie zapisów w Transzy Instytucjonalnej,
  • 22 marca 2005 r. - Zamknięcie publicznej subskrypcji.


Zapisy na akcje ZŁOMREX S.A. w Transzy Detalicznej przyjmowane będą w POK Biura Maklerskiego Banku BPH S.A., natomiast w Transzy Instytucjonalnej w CA IB Securities S.A.
Oferującym akcje ZŁOMREX S.A. w publicznym obrocie jest CA IB Securities S.A.

Grupa ZŁOMREX
Grupa ZŁOMREX działa w przemyśle stalowym. Posiada ona jedną z najnowocześniejszych hut w Europie oraz jest największym w Polsce podmiotem dostarczającym surowiec do produkcji stali. W 2004 roku Grupa ZŁOMREX wypracowała ponad 111 mln zysku przy przychodach przekraczających 1,4 mld zł.
Działalność operacyjna prowadzona obecnie przez Grupę ZŁOMREX została zapoczątkowana w 1990 roku. Obejmowała ona handel złomem metali nieżelaznych. Handel ten został w kolejnych latach uzupełniony o realizowany za pośrednictwem hut, przerób uszlachetniający złomu oraz o handel złomem stali i handel półproduktami (kęsami) i wyrobami hutniczymi. W 2001 r. ZŁOMREX przejął zakład walcowniczy w Zawierciu (zakład produkujący m.in. pręty zbrojeniowe i płaskowniki), natomiast w 2004 roku nabył hutę Ferrostal Łabędy (podmiot produkujący kęsy i wyroby hutnicze) oraz Odlewnię Metali Szopienice (podmiot produkujący wyroby z metali nieżelaznych, w tym z brązu, mosiądzu, cynku i aluminium).
Działalność Grupy ZŁOMREX obejmuje pełen proces produkcji wyrobów hutniczych - od pozyskania surowca (złomu), poprzez produkcję półproduktów (kęsów), do produkcji stalowych wyrobów hutniczych.
Niespotykana w Polsce integracja działalności w pełnym zakresie, w jednej grupie podmiotów gwarantuje jakość i ciągłość procesów operacyjnych (działalności gospodarczej) oraz pozwala elastycznie reagować na potrzeby klientów.
Strategią ZŁOMREX S.A. jest dalsze umacnianie pozycji lidera na polskim rynku złomu stali i metali nieżelaznych oraz wyrobów hutniczych, przy możliwie największej dywersyfikacji produktowej w tym zakresie.
11 lutego 2005 roku Złomrex S.A. zawarł umowę o współpracy ze Związkiem Przemysłowym Donbasu. Zamiarem stron są wspólne inwestycje w przemyśle hutniczym. Zgodnie z zapisami porozumienia - Złomrex będzie równoprawnym partnerem ZPD. Każda decyzja strategiczna będzie konsultowana z drugim akcjonariuszem, który - niezależnie od udziału - będzie posiadał prawo weta.

- Współpraca z Donbasem to kolejny element strategii rozwoju ZŁOMREX'u. Połączenie potencjałów obu firm doprowadzi do wykorzystania na dużą skalę efektu synergii
w dziedzinach zaopatrzenia w surowce i tzw. wsad hutniczy. Ponadto planujemy aktywnie uczestniczyć w prywatyzacji polskiego przemysłu hutniczego - mówi Przemysław Sztuczkowski, Prezes i jedyny akcjonariusz ZŁOMREX S.A.



Źródło: Złomrex, dane za 2004 r. niezaudytowane;

Polski rynek stali
Polskie hutnictwo przechodziło w ostatnich kilkunastu latach szereg zmian technologicznych oraz prawno-własnościowych. Nastąpiło przekształcenie przemysłu stalowego z głęboko subsydiowanego w branżę z dominującą pozycją własności prywatnej (z większościowym udziałem wielonarodowych korporacji). Wiele zakładów zostało zmodernizowanych oraz przeprowadzono inwestycje w ochronę środowiska. W związku z poczynionymi inwestycjami, ożywieniem gospodarczym i poprawą koniunktury od 2003 roku występuje wzrost produkcji stali i wyrobów gotowych, co przekłada się na znaczną poprawę sytuacji ekonomiczno-finansowej hut i całej branży.
Efektem powyższych zmian jest zmiana struktury polskiego rynku pozwalająca na utrzymanie relatywnie wyższych marż.
Według Hutniczej Izby Przemysłowo - Handlowej (HIPH) w 2004 roku polskie huty wyprodukowały ok. 10,6 mln ton stali wobec 9,1 mln ton w 2003 roku (wzrost o 17%) natomiast w latach 2005/2006 produkcja stali może wynieść nawet 12 mln ton. Zgodnie z przewidywaniami HIPH konsumpcja stali w Polsce będzie dalej rosnąć m.in. z uwagi na rozpoczęte na szeroką skalę prace w infrastrukturze (drogi, autostrady) i pozytywne prognozy dla budownictwa.
Zgodnie z prognozami EuroStrategy Consultants, w związku z rozwojem gospodarczym, konsumpcja wyrobów stalowych do 2008 r. powinna rosnąć w Polsce 5,2% rocznie.

Światowy rynek stali
W skali globalnej nastąpiły w ostatnim czasie procesy konsolidacyjne producentów stali i wzrost ich siły przetargowej w stosunku do odbiorców. Skutkiem tego jest znaczna zwyżka cen stali i wyrobów hutniczych, która w zależności od asortymentu, wyniosła nawet 50%.
Przykładem konsolidacji jest połączenie pod koniec 2004 roku LNM Holdings z Ispat International tworząc Mittal Steel Company, największe na świecie przedsiębiorstwo stalowe.
Ponadto na światowym rynku stali wystąpiły zmiany polegające m.in. zniesieniu barier celnych, zaprzestaniu dotacji dla przemysłu stalowego oraz zakończeniu dumpingu japońsko-koreańskiego.



Źródło: International Iron & Steel Institute

***

Więcej informacji udziela:

Rafał Bednarek
Partner of Promotion
Agencja PR
tel. + 4822 858 74 58
e-mail: