BIURO PRASOWE

Ghelamco, 10.11.2017

Mieszkańcy wybrali plac Europejski w plebiscycie Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy


W internetowym plebiscycie Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy mieszkańcy stolicy uznali plac Europejski za najlepszą realizację w Warszawie, jaka powstała w 2016 roku. Przedstawiciele inwestora, firmy Ghelamco, oraz pracowni Massive Design odebrali nagrodę publiczności z rąk prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz podczas finałowej gali, która odbyła się w czwartek w Teatrze Studio.


To już trzecia odsłona prestiżowego miejskiego konkursu, w którym nagradzane są najbardziej wyróżniające się pod względem architektury budynki i przestrzenie w Warszawie. W internetowym głosowaniu plac Europejski został uznany przez warszawiaków za najlepszą realizację architektoniczną, jaka powstała w stolicy w 2016 roku. O nagrodę publiczności inwestycja firmy Ghelamco konkurowała z siedemnastoma innymi budynkami, przestrzeniami publicznymi i wydarzeniami, które brały udział w plebiscycie. Autorem projektu placu jest renomowana belgijska pracownia Wirtz International Landscape Architects, a znajdujący się na nim pasaż sztuki Art Walk i pawilon Genesis zaprojektował cieszący się światowym uznaniem architekt Przemysław „Mac” Stopa z Massive Design.

To wielka radość otrzymać nagrodę, którą przyznają sami warszawiacy. Jest ona dla nas potwierdzeniem, że plac Europejski na trwałe wpisał się w świadomość mieszkańców Warszawy i jest przez nich miejscem lubianym i cenionym – mówi Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco Poland. – To wyróżnienie motywuje nas również do tworzenia kolejnych ambitnych i miastotwórczych projektów, dzięki którym Warszawa będzie jeszcze piękniejsza i bardziej przyjazna dla swoich mieszkańców.

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy to nie pierwsze wyróżnienie, jakim został uhonorowany plac Europejski i stojący przy nim kompleks biurowy Warsaw Spire. W ubiegłorocznym konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich plac Europejski został uznany za najlepszą nowo wykreowaną przestrzeń publiczną w Polsce. Przyczynił się on również do zdobycia przez Warsaw Spire „nieruchomościowego Oscara” i tytułu najlepszej inwestycji biurowej na świecie w prestiżowym konkursie MIPIM Awards 2017 w Cannes. W październiku flagowa inwestycja Ghelamco zdobyła z kolei nagrodę w czeskim konkursie architektoniczno-budowlanym Stavba Roku jako najlepsza inwestycja zagraniczna. Warsaw Spire został również nagrodzony w międzynarodowych konkursach CEEQA Awards 2017, Hall of Fame Awards – Best of the Best 2017, CIJ Awards 2016 oraz International Property Awards 2016.

O placu Europejskim

Plac Europejski to pierwszy tej skali plac miejski w Warszawie, spójnie zaprojektowany i zrealizowany przez dewelopera na prywatnej działce. Licząca w sumie 1,5 ha przestrzeń publiczna przed biurowym kompleksem Warsaw Spire została oddana do użytku warszawiakom w ubiegłoroczną Noc Muzeów, 14 maja 2016 roku. Od tamtej pory to miejsce na stałe wpisało się w kulturalno-rozrywkową mapę Warszawy i każdego miesiąca odwiedzane jest przez tysiące ludzi.

W miejscu dawniej zaniedbanego kwartału ulic Towarowej, Grzybowskiej, Wroniej i Łuckiej powstała wysokiej jakości przestrzeń publiczna stworzona wyłącznie z myślą o pieszych. Zasadzono tu 14 000 roślin, w tym 140 dorodnych drzew, a także zbudowano długi na 120 m meandrujący strumień wodny, który łączy fontanny u stóp wieżowca ze znajdującym się przy skrzyżowaniu ulic Grzybowskiej i Wroniej jeziorkiem. W północnej części placu znajduje się Art Walk – plenerowa galeria wystawowa, dzięki której obcować ze sztuką można o każdej porze dnia. Tuż obok, na ścianach kamienic przy ulicy Grzybowskiej, powstały dwa murale sławnych artystów – Rafała Olbińskiego i Francois Schuiten'a. Ludzką skalę i przyjazny charakter placu uzupełniają spójnie zaprojektowane meble miejskie.

Do stworzenia placu Europejskiego firma Ghelamco zaangażowała wybitnych architektów o światowej renomie. Jego przestrzeń zaprojektowali architekci krajobrazu z belgijskiej pracowni Wirtz International Landscape Architects, która w swoim portfolio ma m.in. ogrody Pałacu Elizejskiego, Jardin du Carrousel w Ogrodach Tuileries w Paryżu czy Jubilee Park w Londynie. Projekt galerii sztuki Art Walk i pawilonu restauracji Genesis o organicznych kształtach powstał na deskach kreślarskich słynnego projektanta Przemysława „Mac” Stopy ze studia Massive Design.

Oprócz nowoczesnej architektury, licznych restauracji i przyjaznej atmosfery, na plac Europejski przyciągają liczne wydarzenia organizowane przez firmę Ghelamco i jej partnerów. W okresie wakacyjnym jego przestrzeń zamienia się w najpopularniejsze w Warszawie kino letnie. Odbywają się tu również wydarzenia sportowe, okazjonalne imprezy, a także wystawiane są dzieła sztuki. Plac Europejski żyje przez cały rok, również zimą – w ubiegłym sezonie można było skorzystać z bezpłatnego lodowiska, podziwiać wystawę neonów czy pospacerować w świątecznej atmosferze, którą tworzyła iluminacja składająca się z blisko 100 tys. lampek.

***

O GHELAMCO POLAND

Ghelamco Poland to lider rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce i pionier w dziedzinie innowacji, zrównoważonego budownictwa i kreowania przestrzeni publicznej. Przez 26 lat, jako inwestor, deweloper i generalny wykonawca, firma ugruntowała swoją wiodącą pozycję na polskim rynku dostarczając 1 100 000 m2 najwyższej klasy powierzchni biurowej, mieszkaniowej, handlowej i magazynowej. Wolumen sprzedaży zrealizowanych projektów przekracza 1,3 mld EUR. Flagową inwestycją firmy jest kompleks biurowy Warsaw Spire wraz z placem Europejskim, uznany za najlepszy budynek biurowy na świecie w prestiżowym konkursie MIPIM Awards 2017.

Jako wizjoner w branży Ghelamco od lat konsekwentnie wdraża pionierskie projekty innowacyjnych, zaawansowanych technologicznie budynków i wyznacza kierunki dla rozwoju rynku nieruchomości w Polsce. To właśnie belgijska firma odkryła potencjał Mokotowa, wprowadziła do Polski koncepcję parku biznesowego i jako pierwsza certyfikowała budynki biurowe w prestiżowym systemie BREEAM – firma posiada w swoim portfolio już 9 certyfikowanych projektów o łącznej powierzchni 320 000 m2. Ghelamco także jako pierwszy spośród deweloperów dostrzegł potencjał Woli – lokalizacji, w której powstaje aktualnie nowe biznesowe serce stolicy.

Ghelamco to także jedyny deweloper w Polsce, który postrzega zrównoważone budownictwo w szerszej perspektywie i aktywnie działa na rzecz kształtowania przestrzeni publicznej. Firma realizuje projekty na rzecz rewitalizacji całych dzielnic, kreując obszary wartościowe dla miasta, jak plac Europejski. By dodatkowo wesprzeć miastotwórcze inicjatywy, firma Ghelamco powołała do życia Fundację Sztuka w Mieście, której celem jest podnoszenie jakości miejskiej przestrzeni publicznej poprzez działania artystyczne czy ambientowe dla lokalnych społeczności. Dokonania Ghelamco zostały wyróżnione szeregiem nagród, m.in. siedemnastokrotnym tytułem Dewelopera roku w Polsce.

Informacje dla mediów:
Rafał Roguski, Senior Account Executive, Partner of Promotion
e-mail: , tel. 22 858 74 58 w. 73

Michał Nitychoruk, Communication Manager Ghelamco Poland
email: , tel. +48 600 210 304